Sıkça Sorulan Sorular

Özel Güvenlik Görevlisi olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmeniz için öncelikle İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren bir Güvenlik Eğitim Kurumuna kaydolmalı ve eğitimlere katılmalısınız. Eğitimizin sonunda kayıt olduğunuz döneme ilişkin Özel Güvenlik Sınavına girerek yeterli puan almalı ve Özel Güvenlik Eğitim Sertifikası kazanmalısınız. Sertifikanız size güvenlik görevlisi olma yolunu açacak en önemli belge niteliği taşır. Sertifikanız ve beraberindeki diğer belgelerle birlikte ikamet ettiğiniz ilin Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü'nden randevu alarak Özel Güvenlik Kimliği için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvuru sonrasında yapılacak incelemenin olumlu sonuçlanması halinde Özel Güvenlik Kimlik kartına sahip olur ve Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Özel Güvenlik Görevlisi olmak için herhangi bir şart var mı?

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmeniz için kesinlikle adli sicil kaydınız olmamalıdır. Ayrıca yaşınız ve eğitim durumunuz Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için gerekli genel başvuru şartlarına uygun olmalıdır. Detaylı bilgi için Özel Güvenlik Görevlilerinde Aranacak Şartlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  

Özel Güvenlik Eğitimi nedir?

Özel Güvenlik Eğitimi, 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve bu kanunun uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğe uygun olarak hazırlanan eğitim müfredatının konularını oluşturan derslerin, alanında uzman eğitmenler tarafından analiz edilip düzenlenerek öğrencilere aktarılmasıdır.

Özel Güvenlik Eğitiminin amacı nedir?

Özel Güvenlik Eğitiminin amacı, toplum yaşamında Özel Güvenlik Görevlisi mesleğiyle yerlerini alacak olan kişilerin; gerekli bilgi, beceri ve anlayışları edinmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.